Nya äldreboendet på Strandängen är redo för vardagsliv

Publicerad:

Exteriör, interiör och trädgård, Vilhelmsrogårdens äldreboende.
Höstsolen lyste upp röda mattan när Vilhelmsrogårdens äldreboende på Strandängen invigdes. Det är 12 år sedan kommunen senast fick ett helt nytt äldreboende – men fler är redan planerade.
Nya Vilhelmsrogårdens äldreboende har 90 lägenheter, några av dem är parboenden. Äldreboendet är indelat i nio enheter varav tre är är särskilt anpassade för personer med kognitiv svikt (demens).
Lägenheter, anhöriglägenheter, gemensamma ytor och personalrum är inredda i mjuka pastellfärger. Alla med stora fönster som släpper in ljus och ger utsikt över natur och vatten. Och utanför knuten finns en stor vinterträdgård som grönskar året om.
Invigningen den 22 oktober uppmärksammades med tårtkalas dit både äldre som bor på äldreboendet (de flyttadde in i början av sommaren i år), anhöriga, personal, enhetschefer och politiker var inbjudna.
– Det är en historisk dag på historisk mark då det var så längesen ett nytt äldreboende invigdes senast, sa kommunens äldreomsorgschef Camilla Johansson.
– Vi får vänja oss vid att inviga äldreboenden för det kommer vi att göra oftare framöver då vi har flera nya äldreboenden på agendan framåt, poängterade invigningstalare Elin Rydberg, äldrenämndens ordförande.