Förslag: så kan Östra torget och Kanalgatan utvecklas

Publicerad:

Vy över det föreslagna Östra torget - en omvandling från parkeringsplats till mötesplats och busshållplats, med lekfulla inslag och grönska som markerar den tidigare kanalen och hamnbassängen. Illustration: Sydväst arkitektur och landskap
Nu finns ett förslag som visar hur Östra torget och Kanalgatan i Jönköping kan utvecklas för att effektivisera kollektivtrafiken, och hur torget kan bli en välkomnande plats som är tillgänglig för alla. Torsdag 5 december beslutar stadsbyggnadsnämnden om hur stadsbyggnadskontoret ska gå vidare med utformningsförslaget.
Uppdatering 6 december: Samverkanspartierna meddelade den 3 december att
detta förslag inte har majoritet i stadsbyggnadsnämnden. Istället föreslog de under stadsbyggnadsnämndens sammanträde den 5 december att ge stadsbyggnadskontoret i uppdrag att utreda andra möjliga förslag till åtgärder för att förbättra framkomligheten i östra centrum, eftersom de är överens om att kollektivtrafiken behöver bättre förutsättningar.
Stadsbyggnadskontoret har på uppdrag av politiken tagit fram ett förslag för att utveckla stadsdelen Öster genom förnyelse av Östra torget och Kanalgatan i centrala Jönköping. Nu finns ett färdigt förslag till utformning och ny funktion av platsen.
– Förslaget innefattar en ny busshållplats och bussgata, bättre möjligheter för att gå och cykla i området och ett grönare torg som blir till för människor i stället för bilar. Utformningsförslaget innebär också att vi säkrar upp inför kraftiga skyfall och tydliggör historiska kopplingar kring Östra torget och Kanalgatan, säger Christina Stenberg, stadsbyggnadsdirektör i Jönköpings kommun.
Huvudsyftet med projektet är att förbättra för kollektivtrafiken. Detta görs enligt förslaget bland annat genom att skapa en genare körväg för bussar över Östra torget för att undvika dagens skarpa svängar, skapa en bussgata på en del av sträckan för färre konflikter med andra fordon, längre busshållplatser där flera bussar får plats och utrymme för bussar att mötas längs hela sträckan samt separata cykelbanor för att ge färre konflikter mellan bussar och cykeltrafik.
Här är förslaget till ny utformning
Östra torget
Östra torget föreslås omvandlas från en parkeringsplats till en mötesplats, där en ny busshållplats blir en naturlig del av torget. Utformningen delas in i två karaktärer: en sida med träd som skapar skugga över en sänkt yta med lekfulla inslag och sittplatser, och en solig, flexibel yta för varierande användning. Torget anpassas för ett förändrat klimat, med robusta lösningar för att hantera mer nederbörd. Vatten spelar en central roll i designen, med små vattendrag och lekfulla vattenelement som tillför liv och rörelse. Dessutom markeras den gamla kanalen och hamnbassängens form tydligt med hjälp av grönska, och torget utformas för att underlätta smidiga passager för gående och cyklister.

Kanalgatan
Kanalgatan föreslås bli en grönskande sträcka som speglar områdets historia med kanalen. Stora träd och annan växtlighet ska bidra med ekosystemtjänster som luftrening, temperaturreglering och vattenhantering. Längs Kanalgatan finns utrymme för gående, cyklister och bussar, där nivåskillnader och kanter markerar kanalens tidigare form. Historiska detaljer som gjutjärnsräcken likt de gamla broräckena lyfts fram vid passager. Friska lindar bevaras och kompletteras med nya träd och marktäckande växter. Kanalgatans västra del föreslås bli ett lågfartsområde, medan den östra delen, mellan Björngränd och Ulfsparregatan blir en sträcka för bussar, gående och cyklister.
Enligt förslaget ska bussar köra mellan Kanalgatan och Östra storgatan genom Ulfsparregatan, där bussar får en genare väg än dagens 90-graderssväng till och från Björngränd - det är främst kopplat till att kurvradierna ger bättre komfort och möjlighet för bussar att mötas i svängarna.
–Det här projektet är en del i stadsutvecklingen på Öster och kan kopplas till flera av kommunens övergripande mål. Främst kan vi med den föreslagna utformningen förbättra för kollektivtrafiken, men vi behöver också fler centrala platser där människor kan vistas och vi behöver få in mer grönska i området samt klimatanpassa, säger Christina Stenberg.

På Kanalgatan, mellan Björngränd och Ulfsparregatan, föreslås bussgata med bred gång- och cykelväg. Illustration: Sydväst arkitektur & landskap
Både Östra torget och Kanalgatan bär på kulturhistoriska minnen. Här finns potential att visa områdets historia på platsen med hjälp utformningen - till exempel föreslås passager över Kanalgatan kantas av staket likt de gamla gjutjärnsräckena vid brolägena.
Illustration: Sydväst arkitektur och landskap. Foto 2: Jönköpings läns museum (Östra torget på 1920-talet)
Läs mer om förslaget
Torsdag den 5 december ska politikerna i stadsbyggnadsnämnden besluta om hur kommunen ska gå vidare med projektet. Beslut om budget tas senare i kommunfullmäktige.
Läs mer om förslaget och frågor och svar, samt se fler visionsbilder här