Nu kan du ansöka om att ställa ut blomlådor på gatan

etikett

Publicerad:

sdf

Du som fastighetsägare kan nu göra en ansökan om att ställa ut blomlådor på gatan – en fartdämpande åtgärd under sommarhalvåret. Blomlådaorna kan ställas ut från och med 15 april.

Blomlådorna får vara utplacerade på gatan mellan den 15 april och 15 oktober. De fungerar då som farthinder eftersom bilar och andra fordon tvingas att väja för dem - vilket ger en mer trafiksäker gata. Blomlådor får placeras på villagator som är minst fem meter breda. På huvudleder, större genomfartsgator och gator där bussar kör får blomlådor inte placeras.

Tillstånd krävs – förläng ett från tidigare eller ansök om nytt

Det krävs tillstånd för att få ha blomlådor och de ska vara utformade och placerade enligt vissa regler. Tillståndet gäller för en säsong, därför behöver du som ansvarar för befintliga blomlådor förlänga tillståndet om du vill placera ut dem i år igen. Du som haft tillstånd tidigare får en påminnelse via e-post.

Vi behandlar inkomna ansökningar löpande fram till 25 maj.

Mer information, regler och ansökan om att ställa ut blomlådor