Mikael Lixenstrand sopar rent och välkomnar våren

etikett

Publicerad:

En glad man på en grön gräsmatta med blå himmel i bakgrunden.

Himlen är blå, gräset är grönt, fåglarna kvittrar och björkarnas grenar pryds av skirt gröna små knoppar. Men ett av de säkraste vårtecknen står Mikael Lixenstrand för: grusupptagningen.

Barn i gula västar går på promenad och håller varandra i handen, de springer några steg, hoppar på stället och låter vårfnattet sprida sig i hela kroppen. På en mötande gång- och cykelbana styr Mikael Lixenstrand vant sin traktor med sopmaskinen i släptåg.

– Det var ingen som lärde mig att köra traktor, jag lärde mig själv. Han som skulle lära upp mig sa bara åt mig att hoppa in och testa, och på den vägen är det! Men jag hade faktiskt en tramptraktor hos morfar som barn, tänk om man hade vetat då att detta skulle bli min framtid, säger Mikael.

Förändras med årstiderna

Mikaels jobb förändras med årstiderna. Nu är det grusupptagning, men i takt med månaderna ändras fokus till ogräs, löv, snöröjning och grusning.

– Grusupptagningen är det roligaste med att köra traktor. Visst kan det finnas de som tycker man är i vägen, men de flesta blir glada och visar uppskattning, gör tumme upp och bjuder på ett leende. Och det blir ju så fint efteråt, då känner man lite stolthet, säger Mikael.

Livet i traktorhytten kan skilja sig lite från dag till dag. Men att det skulle kännas ensamt håller Mikael inte alls med om.

– Nej det kan vara ganska socialt om man vill att det ska vara det, man träffar ju på folk hela tiden och jag har kontakt med kollegorna under dagen. Däremot får jag sköta mig själv rätt mycket och det trivs jag med, frihet under ansvar.

Sportintresse

På fritiden är det framför allt sportintresset som styr. Framför allt bultar hjärtat för HV71, som också pryder överarmen med en blågul tatuering.

– Jag har ju fått in femåringen på det också, så det blir mycket hockeyspelande på parketten när jag kommer hem från jobbet, säger Mikael med ett skratt.

Jobba hos oss