En digital mötesplats för unga som vill ta första steget

etikett

Publicerad:

Två män sitter framför en dator.

Känns det svårt att ta sig till skolan, aktiviteter eller träffa andra? På kommunens digitala mötesplats Ung JKPG Online på Discord kan du mötas, prata och delta på dina villkor – hemifrån.

Allt fler unga umgås och bygger relationer online. Därför finns nu en digital mötesplats på Discord – en plattform med olika rum för samtal, spel och gemenskap. Här möter fritidsledare ungdomar 13-25 år i en trygg miljö, oavsett var de befinner sig.

Mötesplatsen vänder sig särskilt till dig som är hemmakämpare eller saknar ett socialt sammanhang utanför skolan.

Intressegrupper

Simon Ojala och Erik Särehag är fritidsledare som jobbar med att möta ungdomar på Discordservern. På servern finns olika intressegrupper där du kan träffa andra som gillar samma saker. Det kan vara allt från spel och kreativt skapande till mer nischade intressen. Målet är att göra det lättare att ta kontakt och känna sig sedd.

– Vi finns här för att prata, starta aktiviteter och hjälpa ungdomar att hitta gemenskap. Det spelar ingen roll om det handlar om spel, fiske eller något smalt specialintresse. Vi möter dem där engagemanget finns, säger Simon Ojala.

Nästa steg

För den som vill finns också möjlighet att ta nästa steg och träffas fysiskt i en trygg miljö tillsammans med fritidsledare.

– När man hittar likasinnade stärks självkänslan och det blir lättare att ta kontakt. Flera ungdomar har redan gått från att sitta isolerade hemma till att våga delta i gemensamma träffar, säger Erik Särehag.

Trygghet är en viktig del av mötesplatsen. Tydliga regler, aktiv vuxennärvaro och tekniska lösningar som filtrerar kränkande språk bidrar till en säker miljö där alla ska känna sig välkomna.

Läs mer

Discord - en digital mötesplats