Musikbuller från verksamheter

Här får du veta vad som gäller för verksamheter som spelar musik. Du kan läsa om hur du gör om du blir störd av buller, vilka regler som gäller och vad verksamheterna måste följa.

Musik från verksamheter, som exempelvis restauranger och nattklubbar, kan ge upphov till störande buller i bostäder vilket i sin tur kan leda till negativ påverkan på människors hälsa. Det är därför viktigt att verksamheter som spelar musik följer de krav som ställs i miljöbalken samt följer Folkhälsomyndighetens allmänna råd om höga ljudnivåer samt Folkhälsomyndighetens allmänna råd buller inomhus.

Vid störande musikbuller upplevs ofta basljud som det mest störande. Det lågfrekventa basljudet sprider sig lätt i närliggande fastigheter, detta på grund av att lågfrekventa ljud är svåra att stänga ute helt genom en fasad.

Verksamhetens ansvar

Verksamheter som spelar musik har ett stort ansvar för att ljudnivån inte ska störa eller påverka människors hälsa.

Enligt miljöbalken ska verksamheterna själva förebygga och minska risken för att musikbuller orsakar problem. De ska se till att ljudet inte blir så högt att det upplevs som en olägenhet för de som bor eller vistas i närheten.

Verksamheterna ska förebygga störningar

Det är verksamhetens ansvar att planera sin verksamhet så att buller inte uppstår. Det kan handla om att:

  • placera högtalare och scen på ett genomtänkt sätt,
  • använda ljuddämpande material,
  • hålla nere volymen,
  • och ta hänsyn till bostäder i närheten.

Egenkontroll

Verksamheten ska själv följa upp att ljudnivåerna inte blir för höga. Det kallas egenkontroll och innebär att man regelbundet mäter, dokumenterar och vid behov gör förbättringar.

Miljöbalken, Sveriges riksdag Länk till annan webbplats.

Kommunens ansvar

Kommunen har ansvar för att utöva tillsyn över verksamheter som spelar musik. Det innebär att kommunen kontrollerar att verksamheterna följer miljöbalkens regler och att ljudnivåerna inte orsakar olägenhet för människors hälsa.

Tillsynen kan göras på olika sätt, till exempel genom att kommunen:

  • följer upp inkomna klagomål på störande musik,
  • granskar verksamhetens egenkontroll,
  • gör platsbesök eller ljudmätningar,
  • begär in uppgifter eller åtgärdsförslag från verksamheten.

Syftet med tillsynen är att förebygga och minska störningar, samt att säkerställa att verksamheten tar ansvar och vidtar de åtgärder som krävs för att minska musikbuller.

Om kommunen bedömer att ljudnivåerna innebär en olägenhet för människors hälsa kan verksamheten föreläggas att minska bullret eller vidta andra åtgärder.

Riktvärden

När kommunen bedömer om ljudnivåer innebär en olägenhet används Folkhälsomyndighetens riktvärden.

Folkhälsomyndighetens allmänna råd:

Ljud i bostäder

Ljud från musik får inte överstiga:

  • 25 dBA i genomsnittlig ljudnivå inomhus i bostäder.

En bostadsfasad dämpar normalt ljudet med cirka 25–30 dBA. För att riktvärdet inomhus inte ska överskridas bör ljudnivån från verksamheten inte överstiga 50 dBA vid fasaden på närliggande bostad.

Avvikelser kan förekomma beroende på fasadens utformning och fönstertyp.

Ljud i lokalen där musiken spelas

Hur hög musiken får vara beror på om barn under 13 år har tillträde.

Om barn under 13 år inte har tillträde:

  • Max 100 dBA i genomsnitt
  • Max 115 dBA som högsta nivå

Om barn under 13 år har tillträde:

  • Max 97 dBA i genomsnitt
  • Max 110 dBA som högsta nivå

Om ljudnivån är högre än dessa värden kan det räknas som en olägenhet för människors hälsa.

Vad menas med en olägenhet?

En olägenhet för människors hälsa är en störning som enligt medicinska eller hygieniska bedömningar kan påverka din hälsa negativt, och som inte är obetydlig eller bara tillfällig.

Rekommendation för musik utomhus

Miljö- och hälsoskyddsnämnden har beslutat om en rekommendation för hur sent och hur högt musik bör spelas utomhus i Jönköpings kommun.

Detta rekommenderas

Miljö- och hälsoskyddsnämnden rekommenderar att musik utomhus som överstiger 60 dBA ekvivalent ljudnivå inte ska spelas under följande tider:

  • Söndag till torsdag: efter kl. 23.00 fram till kl. 10.00 nästa dag
  • Natten mot lördag, söndag och helgdag: efter kl. 01.00 fram till kl. 10.00

Det innebär att musik över 60 dBA bör avslutas senast kl. 23.00 på vardagar och senast kl. 01.00 natten mot lördag, söndag och helgdag.

60 dBA avser den genomsnittliga ljudnivån (ekvivalent ljudnivå). Ljudet ska mätas i dBA, vilket är den måttenhet som används för att mäta ljud anpassat efter hur människans öra uppfattar ljud.

Rekommendationerna är vägledande. Det är alltid gällande lagstiftning som är bindande. Verksamheter ska följa miljöbalken och andra regler om buller och störningar oavsett tid på dygnet.

Vad betyder 60 decibel?

60 decibel (dB) motsvarar ungefär ljudnivån i ett vanligt samtal på en meters avstånd.

Som jämförelse:

  • 30 dB – tyst bibliotek
  • 40 dB – lugnt bostadsområde
  • 60 dB – normal samtalston
  • 70 dB – dammsugare
  • 80–90 dB – tät trafik

Decibelskalan är logaritmisk, vilket betyder att en ökning med 10 dB upplevs som en tydlig skillnad i ljudnivå.

Återkommande frågor och svar

Här har vi samlat återkommande frågor och svar om musikbuller och störande ljud.

Frågor och svar om musikbuller

KONTAKT

Miljö- och hälsoskyddskontoret
Hälsoskyddsenheten
Telefon: 036-10 50 00 (Kontaktcenter)
Telefontider: Tisdag och torsdag kl 9.30-12.00
E-post: halsoskydd@jonkoping.se

Senast granskad/publicerad: