Försurning av vattendrag
Försurning är ett problem i de västra delarna av Jönköpings kommun. Den främsta orsaken till försurning är sur nederbörd.

De västra delarna av Jönköpings kommun längst med Nissan och dess biflöden har dålig motståndskraft mot försurning. Främst för att berggrunden är kalkfattig och saknar buffrande ämnen att neutralisera sur nederbörd. En annan bidragande faktor till försurningen är att det regnar mer i västra delarna av kommunen.
Orsaker till försurningen:
- Trafik, olika typer av förbränningsanläggningar släpper ut kväveoxider och svaveldioxid, som är den huvudsakliga källan till atmosfärisk deposition av försurande ämnen.
- Under senare år har försurningspåverkan från skogsbruk pekats ut som en betydande källa. Detta beror på ett intensivare skogsbruk där även rötter och grenar tas bort vid slutavverkningen.
Effekter av försurningen
Biologisk återställning
Kalkning
Effektuppföljning
Kontakt
Måns Samuelsson
Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Tfn 036-10 54 55
David Melle
Enhetschef miljöskyddsenheten
Tfn 036-10 54 49