Möt engagerade eldsjälar som tagit ett steg till

Fyra områden i utveckling

Råslätt, Österängen, Öxnehaga och Huskvarna söder. Fyra områden som sjuder av liv. Här finns engagemang, livskraft och kompetens. Här finns en mångfald av personer som varje dag bidrar till gemenskap, glädje och trygghet. Här finns också innovation, entreprenörskap, utveckling och lärande.

Alla områden i Jönköpings kommun har idag inte samma förutsättningar. Därför jobbar vi i Jönköpings kommun särskilt med att prioritera utvecklingsarbete i dessa fyra områden, för att skapa jämlika livschanser för alla och motverka segregation. Detta gör vi bland annat genom att skapa meningsfulla aktiviteter för barn och unga, ge bättre förutsättningar för framgång i skolan och öka möjligheten till jämlik hälsa, stöd till nyföretagande och tillgänglig medborgarservice.

Tillsammans tar vi ett steg till för Jönköpings kommun. Arbetet ska bidra till att öka takten för att nå Jönköpings kommun Vision 2030.

Vision 2030 – Jönköpings kommun

Jönköpings kommuns arbete med hållbarhet och Agenda 2030

Ta ett steg till med oss

Är du också en eldsjäl som brinner för ditt område? Har du en idé, vill du starta ett projekt eller bidra med din kompetens? Vi behöver dig som är privatperson, entreprenör eller som företräder en förening, ett företag eller en myndighet, och som vill ta ett steg till för Råslätt, Österängen, Öxnehaga eller Huskvarna söder. Läs mer om våra mål under rubriken Utveckling inom fem målområden.

Starta ett projekt

Har du en idé som kan göra området bättre? Vi samarbetar gärna i projekt som stärker och utvecklar våra stadsdelar. Tillsammans med kommunens bolag, förvaltningar och civilsamhället samordnar vi insatser, hittar gemensamma lösningar och följer upp resultaten.

Ju fler som engagerar sig, desto mer lär vi oss – om vad som fungerar och vad som kan bli ännu bättre. Kontakta oss och berätta om din projektidé!

Starta en aktivitet

Vill du ordna något som får människor att mötas? I våra områden finns ett stort engagemang bland föreningar, företag, kommunen och andra aktörer. Tillsammans skapas aktiviteter, mötesplatser och stöd för dem som bor här – allt från fritidsaktiviteter för unga till språkträning eller gemensamma firanden av olika högtider.

I varje område finns en koordinator som känner platsen väl. Koordinatorn samarbetar med lokala aktörer för att fånga upp behov och skapa möjligheter att mötas. Kontakta koordinatorn i det område där du vill starta en aktivitet – så hjälper vi dig att komma igång.

En tradition av samverkan

Vi är kommunala aktörer, civilsamhälle, politik, media och näringsliv. Men framför allt är vi Jönköpingsbor, med olika bakgrund, erfarenheter, intressen, drömmar och visioner. Vi är föräldrar, förebilder, volontärer, ungdomsledare, ungdomar… Vi jobbar, tänker och gör tillsammans. Och tillsammans tar vi ett steg till för hela Jönköping.

I Jönköpings kommun finns det en lång tradition av samverkan och samarbete för att nå gemensamma mål. Den traditionen är en förutsättning för att vi tillsammans ska kunna genomföra ett sammanhållet utvecklingsarbete i våra prioriterade områden.

Utveckling inom fem målområden

Vi vill motverka segregation och ökade klyftor i vår kommun. För att kunna göra det identifierar vi orsakerna till segregation genom regelbundna analyser tillsammans med boende på området. Vi jobbar framför allt inom fem målområden:

  • Sysselsättning genom arbete eller studier
  • Demokrati och inflytande
  • Trygghet och brott
  • Boende och stadsutveckling
  • Fritid och hälsa

KONTAKT

Har du frågor om områdesutveckling i prioriterade områden eller vill du prata om en områdesutvecklande idé? Kontakta koordinator eller samordnare, så hjälper vi dig att komma framåt.

Koordinator Råslätt
Gabriella Ibrahim
Telefon: 036-10 21 23
Epost: gabriella.ibrahim@jonkoping.se

Koordinator Öxnehaga
Mona Jaber
Telefon: 036-10 69 78
E-post: mona.jaber@jonkoping.se

Koordinator Huskvarna söder
Zandra Zaar
Telefon: 079-341 31 19
E-post: zandra.zaar@husqvarnaff.se

Koordinatorer Österängen
Danial Mardini
Telefon: 036-10 69 07
E-post: danial.mardini@jonkoping.se

Josefin Sers
Telefon: 076-028 84 14
E-post: josefinsers@birkagardensfolketshus.se

Samordnare
Tommy Josefsson
Telefon: 036-10 53 80
E-post: tommy.josefsson@jonkoping.se

Senast granskad/publicerad:

Tillsammans tar vi ett steg till för hela Jönköping

Vi drivs av att tillsammans ge liv och innehåll till Råslätt, Österängen, Öxnehaga och Huskvarna söder. Vi vill att alla som bor här ska trivas, vara trygga och känna sig delaktiga i utvecklingen framåt. Vi vill bidra till sammanhang, gemensamma aktiviteter, fler jobb och möjligheter.

Här är en inspirationssida som används till innehåll som behöver presenteras med visuellt och varumärkesbyggnade. Till exempel kopplat till näringsliv, rekrytering och upplevelser.

Två personer som pratar med varann