Bli god man eller förvaltare
Har du några timmar över och ett stort hjärta? Vill du göra en medmänsklig insats? Som god man hjälper du en annan person med att exempelvis betala räkningar eller ha kontakt med myndigheter. Här hittar du information om hur du det fungerar att bli god man.
Som god man hjälper du en person som inte klarar vardagen helt på egen hand. Det kan exempelvis handla om att se till att räkningar betalas, ha kontakt med myndigheter, söka stödinsatser och annat som gör att personen har ett bra liv. Du ger lite av din tid - och gör stor skillnad i någon annans liv.
Du behöver inga särskilda förkunskaper och du får utbildning, handledning och ersättning för ditt uppdrag. Uppdraget tar inte mycket av din tid men det är en viktig insats för din huvudman (en huvudman är den person som får hjälp av en god man eller förvaltare).
Just nu behöver kommunen fler gode män och förvaltare, kanske är du en av dem? Skicka en intresseanmälan.
När överförmyndarenheten tagit emot din ansökan kontrollerar vi att du inte förekommer i polisens belastningsregister eller hos kronofogden. Efter att kontrollen genomförts kommer överförmyndarnämndens kansli att kontakta dig så snart det finns ett aktuellt utbildningstillfälle.
Kan jag bli god man eller förvaltare?
Vad gör jag som god man eller förvaltare?
Får jag betalt?
Är det svårt?
Får jag någon utbildning?
Hur mycket tid tar det att vara god man eller förvaltare?
Vilka är de största utmaningarna med att vara god man eller förvaltare?
Vad är skillnaden på att vara god man och förvaltare?
KONTAKT
Ingen telefontid den 10/6 och 18/6.
Överförmyndarenheten
E-post: overformyndarenheten@jonkoping.se
Telefon: 036-10 50 00 (Kontaktcenter)
Telefontid
Måndag, onsdag–fredag kl.10–11.30
Tisdag kl. 13–14.30
Besöksadress efter bokning:
Kaserngatan 12, A6, Jönköping
Postadress:
Överförmyndarenheten
551 89 Jönköping
På Kaserngatan 12 finns en brevlåda om receptionen inte är öppen.
Vi samarbetar med Mullsjö kommun och Habo kommun.
Senast granskad/publicerad: