TYP AV PROJEKT

Väg- och ledningsarbeten

GEOGRAFISKT OMRÅDE

Jönköping

STATUS

Klart

Jönköping centrum, Återställande av område efter vattenläcka

På grund av en större vattenläcka på Södra strandgatan, den 24 mars, blev väg och mark skadad i närhet till läckan. Här hittar du information om arbetet med att återställa området.

Tidplan och framtida arbete

Uppdatering 10 april

Idag öppnar Södra strandgatan för bil och busstrafik igen. Gatan är återställd från skadorna som orsakades av vattenläckan.

Uppdatering 3 april

Reparationen av vattenledningen har gått enligt plan och arbetet med att återställa Södra strandgatan börjar närma sig slutet. Om allt går som planerat kommer vägen kunna öppnas för trafik i slutet av nästa vecka.

Information 24-28 mars

Vattenledningen kontrolleras och reparation inleds på 25 mars.

Spolning av ledningar sker på tidig förmiddag 25 mars. Vattnet ska vara godkänt att dricka men vid missfärgning eller vatten i ledningarna spola själv i en och samma kran och spola endast kallvatten. Spola tills vattnet i ett glas ser klart ut – då är det färdigt för att användas igen.

Fortsatt arbete med vattenskadade fastigheter på grund av översvämningen.

Reparationen av vattenledningen börjar bli klar och nästa steg är att släppa på vattnet i ledningen, kontrollera att reparationen håller samt fylla hålet som uppstod av läckan. När detta steg är utfört kommer ett väg- och asfalteringsarbete starta för att återställa gatan. Förhoppningsvis kan detta starta i nästa vecka.

Allt har gått bra med reparationen av ledningen och området runt omkring ser ut att klara sig utan större skador. Så fort VA blir klara kan en mer detaljerad tidplan för arbetet bli klar samt när vägen öppnar upp för trafik igen.

Bakgrund

Måndag 24 mars

På måndagen den 24 mars inträffade en vattenläcka i centrala Jönköping. Det var en huvudvattenledning för dricksvatten som gick sönder under Södra strandgatan. Vattenläckan påverkade att ett stort område i Jönköpings kommun blev utan vatten och att vattenreserverna tömdes. Tekniska kontoret stängde av huvudledningen och kopplade om vattenförsörjningen via övriga ledningsnätet. Det stoppade vattenläckan och inom kort började fastigheter få tillbaka vatten och reserverna fyllde på. Elen stängdes av i området som blev översvämmat av säkerhetsskäl.

Södra strandgatan har stängts av för fordonstrafik från slottsbron till museirondellen. Bussar har omletts, mer information på Jönköpings länstrafiks hemsida.

Jönköpings länstrafik Länk till annan webbplats.

Det stora vattenflödet skapade en översvämning på gatan och i fastigheter och garage i närområdet. Räddningstjänsten och tekniska kontoret arbetade under hela dagen med att pumpa ut och bort vatten från gator och fastigheter. Vattenläckan skapade ett större hål i vägen och det spolades även upp sand och jord från detta som spreds med vattnet över området. Städbilar arbetade under eftermiddagen med att få bort detta samt att rensa brunnar från sand och jord.

På eftermiddagen ska alla fastigheter fått tillbaka vatten och el.

Ett arbete med att kontrollera området för fler skador på grund av läckan inleddes och kommer fortsätta närmsta dagarna.