TYP AV PROJEKT
Väg- och ledningsarbeten
STATUS
Planeras
Längs Kungsängsvägen i Huskvarna, mellan Öxnehagaleden och Södra Apollovägen, bygger vi en ny gång- och cykelväg. Längs den här sträckan rustar vi också busshållplatserna.
Kungsängsvägen saknar i dag separat gång- och cykelväg och trafikmängden är hög eftersom det finns flera målpunkter längs sträckan – som bostadsområden, koloniträdgårdar, Kungsportskyrkan och sortergård. Det gör att det är många som rör sig längs Kungsängsvägen varje dag. Syftet med det här projektet är att göra det tryggare och mer attraktivt att gå, cykla och resa kollektivt här.
Det här gör vi
- En cirka 650 meter lång gång- och cykelväg byggs längs södra sidan av Kungsängsvägen, som kopplas ihop med befintlig gång- och cykelväg mot Kungsängen.
- Busshållplatserna Kittendorffs gata och Kungsporten rustas upp med bland annat väderskydd, bänkar och papperskorgar.
- Träd som behöver tas bort där vi bygger gång- och cykelvägen ersätts med nya.
- Två passager som finns här idag byggs om till övergångsställen.
- Fyra nya övergångsställen byggs längs sträckan, i anslutning till busshållplatserna och vid de gator som korsar Kungsängsvägen.
- rustar vi upp två befintliga passager och bygger två nya passager, för att koppla ihop intilliggande gator med den nya gång- och cykelvägen.
- Hastigheten sänks till 40 km/tim.

Blå linje visar ungefärlig sträcka där vi bygger gång- och cykelvägen, på södra sidan av Kungsängsvägen. Orangea markeringar visar var de befintliga busshållplatserna ligger, som vi rustar upp.
Tidplan
Arbetet pågår och beräknas vara klart i november 2026. Tidplanen uppdateras.
Så påverkas du
Från och med mitten av maj blir framkomligheten begränsad längs Kungsängsvägen. Boende, verksamheter och besökare kommer fortsatt att kunna ta sig till sina fastigheter, men med vissa störningar, exempelvis kan trafikreglering (rödljussignal) förekomma.
Busshållplatserna Kittendorffs gata och Kungsporten påverkas under projektets gång. För mer uppdaterad information, se reseplaneraren hos JLT.
JLT, reseplaneraren Länk till annan webbplats.
Om det är möjligt, välj gärna en annan väg under tiden arbetet pågår.
Andra arbeten i närheten av Kungsängsvägen som pågår under 2026
Under 2026 bygger vi om Oxhagsgatan vid Öxnehaga centrum och bygger om Birkagatan vid Sanda högstadium. Information om dessa projekt uppdateras.
Läs mer: Huskvarna, Birkagatan: förändrade körfält och ökad trafiksäkerhet
Läs mer: Öxnehaga centrum, Oxhagsgatan: ny utformning
Fler stadsutvecklingsprojekt för hållbart resande
Det här projektet är en del av det stadsmiljöavtal som kommunen tecknade 2023, som omfattar olika stadsutvecklingsprojekt för hållbart resande.
En del i avtalet är att kommunen ska rusta upp busshållplatser, bland annat längs Kungsängsvägen. Avtalet innebär att staten är med och finansierar projektet.
Läs mer om stadsutvecklingsprojekt för hållbart resande (stadsmiljöavtal)
Trafikverket renoverar järnvägsbron över Öxnehagaleden
Under våren 2026 renoverar Trafikverket järnvägsbron över Öxnehagaleden i höjd med Stationsgatan. Arbetet sker i etapper och kommer påverka trafiken. Läs mer på Trafikverkets hemsida:
Broarbeten i Jönköpings län, trafikverket.se Länk till annan webbplats.
