TYP AV PROJEKT
Park- och stadsmiljöer
GEOGRAFISKT OMRÅDE
Jönköping
STATUS
Planeras
Vid södra Munksjön satsar vi på människans välbefinnande och närheten till naturen. Därför kommer flertalet parker byggas i området i framtiden.
Först ut, längs med strandlinjen i västra Skeppsbron, kommer Skeppsbroparken sträcka ut sig. Efter önskemål från den medborgardialog som genomfördes 2016 kommer parken delas upp i flera olika rum med varierande innehåll – som lek, rekreation och gemenskap.
Hur påverkar det mig?
Framkomligheten kan under delar av byggnationen vara begränsad för gående och cyklister längs med strandpromenaden. Under den tiden kommer gång- och cykelvägen flyttas till Skeppsbrogatan som ligger precis bredvid den nuvarande strandpromenaden.
När påbörjas arbetet?
Första etappen av Skeppsbroparken påbörjas våren 2024 med erosionsskydd och bryggor ut i Munksjön.
Läs mer om parker i Skeppsbron (Södra Munksjön Utvecklings AB) Länk till annan webbplats.
Smuab bygger knutpunkten vid södra Munksjön
"Södra Munksjön Utvecklings AB är ett helägt kommunalt bolag som ska leda och driva stadsutvecklingen av Södra Munksjön i Jönköping. Bolaget har ett samlat ansvar för frågorna inom området och ska förverkliga det fastslagna ramprogrammet.
Med området Södra Munksjön bygger vi nya stadsdelar med bostäder för flera tusen invånare. Södra Munksjön blir en ny knutpunkt i Jönköping, fyllt av liv, människor, bra kommunikationer och närhet till natur och vatten. Området ska vara attraktivt för både boende och besökare. Det ska locka till nyfikenhet och göra invånarna stolta över sin stad!" - Södra Munksjön Utvecklings AB
Här kan du läsa mer om arbetet med södra Munksjön Länk till annan webbplats.