search
Sök
menu
Meny

Årets ungdomsledare

Varje år utser kultur- och fritidsnämnden Årets ungdomsledare. Föreningar kan nominera ledare till utmärkelsen.

Fyra ungdomsledare uppmärksammas varje år.

Årets ungdomsledare, tilldelas ledare som under det gångna året på ett betydande sätt engagerat sig som ledare för barn och ungdomar i föreningslivet i Jönköpings kommun, inom kultur- och fritidsnämndens ansvarsområde.

Officiellt uppmärksammas stipendiaterna i samband med kommunens firande av Sveriges Nationaldag.

Stipendiaterna bjuds också på några dagars upplevelseresa någonstans i Europa på hösten. Resmål bestämmer stipendiaterna tillsammans.

Bidragsberättigade föreningar kan nominera till årets ungdomsledare via föreningsportalenlänk till annan webbplats

Årets ungdomsledare, de senaste åren

2020

  • Patric Daag – Östra SK
  • Ida Nygren – Ölmstad Rid & Körsällskap
  • Martin Wetter – Jönköpings Kanotklubb
  • Matilda Johansson – Hovslätts IK

2018

  • Elin Alder, Mariebo IK
  • Anja Gustafsson, Domsands Båtsällskap
  • Elma Hamzić, CISV Sweden, Jönköping - Buildning Global Friendship
  • Stephan Knuthas, Hovslätts IK, innebandy

2017

  • Samantha Akdogan, Råslätts församlingsgemenskap och Unga Örnar Råslätt
  • Anna Höglund, Volt Ryttarförening
  • Ulf Svensson, Hovslätts IK
  • Eskil Laago, IF Hallby Cykel

2016

  • Torbjörn Josefsson, Hovslätts IK
  • Julia Andersson, Aktiv Ungdom Bankeryd
  • Hanne Jensen, Jönköpings Brukshundklubb
  • Jacob Bitici, Jönköpings Judoklubb

2015

  • Samuel Carlson, Jönköpings Sjöscoutkår
  • Abel Fokoe, Råslätts Församlingsgemenskap
  • Petronella Grune, Bankeryds Ridklubb
  • Jeanette Helgeroth, Jönköpings Brukshundklubb

2014

  • Ylva Gunnarsdotter, Tenhults SOK
  • Samuel Magnusson, Råslätts församlingsgemenskap
  • Mikael Peterson, Jönköpings Curling Club
  • Erhan Trshani, Jönköping Amerikansk Fotbollsförening

2013

Ingen utnämning på grund av för få nomineringar

2012

  • Astrid Axelsson, Norrahammar-Tabergs Ridklubb
  • Thomas Ekström, Forum Basket
  • Anton Johansson, Jönköpings Kanotklubb
  • Patrick Pettersson, IFK Bankeryd

2011

  • Patrik Carlström, Jönköpings Taekwon-Do-ITF
  • Johan Thunberg, IFK Bankeryd
  • Fredrik Klang, Jönköpings IK
  • Sibel Akdogan, Unga Örnar Råslätt

2010

  • Julia Andersson, Jönköpings Innebandyklubb
  • Peter Dagerhem, Hovslätts IK
  • Stefan Jörgensen, Jönköpings Södra IF
  • Therese Damberg, Bankeryds Basket