Inom äldreomsorgen kan du genomföra din LIA i ett av våra 19 produktionskök.
Inom äldreomsorgen i Jönköpings kommun finns 19 produktionskök som bedriver verksamhet varje dag året om. Det minsta köket lagar cirka 25 portioner per dag och det största drygt 500 portioner dagligen.
I anslutning till de flesta av köken finns restauranger som är lunchöppna för allmänheten. Köken är i första hand till för äldreomsorgen, men levererar även mat till vissa förskolor och skolor samt till verksamheter inom funktionsstöd.
Utgångspunkten för kosten inom äldreomsorgen är svensk husmanskost. Matlagningen sker i så stor utsträckning som möjligt från grunden och de flesta som arbetar i köken är utbildade kockar.
Om du är intresserad av att praktisera i något av äldreomsorgens kök är du välkommen att höra av dig.
Kontakt
Susanne Lindh, kostchef äldreomsorgen
Tfn 036-10 53 62