Kulturfabriken – Kulturskolans öppna verksamhet

Kulturskolan driver sedan hösten 2022 öppen verksamhet för att i linje med uppdraget ge barn och unga en meningsfull fritid och upplevelse av kultur med en stor portion eget skapande.

Vem som helst är välkommen till Kulturskolans öppna verksamhet på Råslätt, Österängen, Öxnehaga och Smeden! Här erbjuds gratis drop-in verksamhet, kortare kurser och workshops på eftermiddagar och lov.

För mer information följ vår instagram jonkoping.kulturfabriken eller kontakta samordnare via e-post (se länk nedan).

Sommarkulturskola

Under några veckor på sommarlovet anordnas sommarkulturskola inom ramen för Kulturfabriken. Då besöker våra pedagoger fritidsgårdarna på Råslätt, Österängen, Öxnehaga och Smeden i Huskvarna. Håll utkik efter Sommarkulturskolans schema och aktiviteter kommande sommar.

KONTAKT

Michaela Bönke
Samordnare för Kulturfabriken

e-post: michaela.bonke@jonkoping.se

Senast granskad/publicerad: