Formation av sten

Konstnär: Pål Svensson
Tillkomstår: 1992
Skulptur: Sten
Sex stora stenblock, utspridda i en båglinje genom östra delen av Jönköpings stadskärna. Fyra av dem står längs Östra Storgatan. De andra två finns på Borgmästargränd och Lantmätargränd – två tvärgator som förbinder gatan med staden runt omkring.
Tillsammans bildar stenarna Formation av Sten, ett konstverk som smyger sig genom staden snarare än att ropa på uppmärksamhet. Det är lätt att gå förbi dem – men stannar man upp, öppnar sig en berättelse om riktning, rörelse och tyst närvaro i det offentliga rummet.
Konstnären Pål Svensson funderade först på att synliggöra linjen mellan stenarna med en oxblodsröd markering – och även att färgsätta själva stenblocken. Men inget av detta blev verklighet. I dag är verket i stället en lågmäld, naturlig del av staden. En slags portal, som många människor passerar varje dag – medvetet eller omedvetet.
Stenarna har tidigare ställts ut i Stockholm och Lund, men det är i Jönköping de har hittat sin plats.
Om konstnären
Pål Svensson (f. 1950) är uppvuxen i Göteborg. Han utbildade sig först i samhällsplanering vid Göteborgs universitet, samtidigt som han studerade skulptur på Konstindustriskolans aftonskola. Efter några år i arbetslivet valde han att helt ägna sig åt konsten, med studier på Hovedskous målarskola och Konsthögskolan Valand i Göteborg.
Senast granskad/publicerad: