Sommarjobba som arbetsterapeut

Här finns information för dig som är intresserad av att sommarjobba som arbetsterapeut inom hälso- och sjukvården i Jönköpings kommun.

"Som relativt nyutexad arbetsterapeut har jag på hyfsat kort tid fått insyn i stora delar av yrkesprofessionen vilket varit lärorikt och kompetensutvecklande. Jag möter många olika patienter och ärendena skiljer sig åt. Friheten, att själv kunna boka in mina besök och planera upp arbetsdagen är något jag värdesätter. Min upplevelse är också att patienterna är väldigt tacksamma för det arbete vi gör. Sen är ju mina kollegor en stor anledning till att jag trivs så bra här "

Återvändarbonus

Återvändarbonusen gäller även för sommarjobb 2026. Det innebär att du som är en återvändande semestervikarie som sommarjobbat hos oss tidigare har möjlighet till en bra bonus.

Intresserad av en tillsvidaretjänst?

Vi söker också efter personal för tillsvidareanställning inom hälso- och sjukvården.

Jobba inom hälso- och sjukvård

Om hälso- och sjukvården i Jönköpings kommun

Hälso- och sjukvårdsfunktionen i Jönköpings kommun är delad i tolv hälso- och sjukvårdsteam samt ett hemteam vilka arbetar med hemsjukvård och hemrehabilitering i både ordinärt och särskilt boende. Teamen arbetar tvärprofessionellt och består av:

  • sjuksköterskor
  • specialistsjuksköterskor
  • undersköterskor
  • arbetsterapeuter
  • fysioterapeuter/sjukgymnaster
  • rehabiliteringsassistenter

Läs mer om de olika teamen

Tillsammans är vi cirka 430 medarbetare som varje dag gemensamt arbetar för att erbjuda dem vi är till för den bästa hemsjukvården och hemrehabiliteringen.

Senast granskad/publicerad: