Välkommen till ett panelsamtal om att värna och stärka demokratin

etikett

Publicerad:

sdf

I en tid då hoten mot demokratin blir allt mer påtagliga bjuder Jönköpings kommun in till ett panelsamtal för att diskutera hur tjänstepersoner och aktörer inom civilsamhället kan bidra till att skydda och stärka demokratin.

I Jönköping och dess omnejd har de högerextrema aktiviteterna ökat jämfört med övriga delar av landet. Detta gör det än viktigare att samlas och gemensamt utveckla strategier för att möta dessa utmaningar.

– Det här samtalet är en del i att stärka demokratin, vilket är en av samhällets viktigaste uppgifter i dag, säger Hugo Ranerås, demokratisamordnare i Jönköpings kommun.

Panelsamtalet kommer att samla experter, forskare och praktiker för att diskutera den nationella och lokala lägesbilden, strategier för hantering och bemötande av högerextremism och vikten av att stärka samhällets motståndskraft mot antidemokratiska krafter.

Samlingen riktar sig till tjänstepersoner inom kommun, stat och region samt representanter från civilsamhället.

– Hoten mot demokratiska värderingar och mänskliga rättigheter blir allt mer påtagliga, och vi behöver samlas för att möta dessa utmaningar med kunskap, samverkan och handlingskraft, säger Fredrika Lindström, samordnare civilsamhället i Jönköpings kommun.

Tid och plats för panelsamtalet

Panelsamtalet kommer att fokusera på lägesbild nationellt och lokalt, hantering och bemötande samt vikten av att vi alla bidrar till att stärka vårt samhälles motståndskraft mot antidemokratiska krafter. Medverkande: Representanter från CVE – Center mot våldsbejakande extremism, FOI – Totalförsvarets forskningsinstitut, Uppsala universitet och Polisen.

Dag och tid: 22 januari kl. 16.00-18.00
Plats: Biograf Fokus, Stadsbiblioteket Jönköping
Målgrupp: Tjänstepersoner inom kommunen, stat och region och representanter från civilsamhället.
Men också: skolpersonal, fritidsledare, föreningsledare samt strateger och utvecklingsledare.

Sista dag för anmälan är 15 januari 2025.

Foto: Werner Nysatrand